ہوم / مشق / ایم ڈی کیٹ / طبیعیات / کام، توانائی اور طاقت
کام، توانائی اور طاقت
6 سوالات: ایم ڈی کیٹ طبیعیات، جوابات اور وضاحت کے ساتھ۔
تمام سوالات جوابات کے ساتھ
-
A force of 10 N pushes a box 5 m in the direction of the force. How much work is done?
جواب دیکھیں
درست جواب: 50 J
W = F x d = 10 x 5 = 50 J.
غلطی کی اطلاع دیں
-
What is the kinetic energy of a 2 kg body moving at 3 m/s?
جواب دیکھیں
درست جواب: 9 J
KE = 1/2 mv2 = 0.5 x 2 x 9 = 9 J.
غلطی کی اطلاع دیں
-
A machine does 600 J of work in 10 s. What is its power?
- 1 6 W
- 2 60 W
- 3 600 W
- 4 6000 W
جواب دیکھیں
درست جواب: 60 W
Power = work / time = 600 / 10 = 60 W.
غلطی کی اطلاع دیں
-
What is the gravitational potential energy of a 5 kg mass lifted 2 m? (g = 10 m/s2)
- 1 10 J
- 2 25 J
- 3 50 J
- 4 100 J
جواب دیکھیں
درست جواب: 100 J
PE = mgh = 5 x 10 x 2 = 100 J.
غلطی کی اطلاع دیں
-
A ball dropped from a height of 5 m reaches the ground with what speed? (g = 10 m/s2, no air resistance)
- 1 5 m/s
- 2 10 m/s
- 3 50 m/s
- 4 100 m/s
جواب دیکھیں
درست جواب: 10 m/s
Potential energy turns into kinetic energy: mgh = 1/2 mv2, so v = sqrt(2gh) = sqrt(100) = 10 m/s.
غلطی کی اطلاع دیں
-
One kilowatt-hour is equal to:
- 1 3.6 x 10^3 J
- 2 3.6 x 10^6 J
- 3 1 x 10^3 J
- 4 6 x 10^4 J
جواب دیکھیں
درست جواب: 3.6 x 10^6 J
1 kW x 1 h = 1000 W x 3600 s = 3.6 x 10^6 J.
غلطی کی اطلاع دیں